Ecosłomka do napojów

Ecosłomka do napojów

in mar 21, 2022

We współpracy z SGGW, Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie oraz Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim zrealizowaliśmy projekt o roboczej nazwie „Ekosłomka”. Opracowaliśmy technologię produkcji papierowej biodegradowalnej słomki do napojów, która po użyciu może mieć „drugie życie”. Z zakopanej w ziemi słomki wyrastają zioła. 

Projekt polegał na opracowaniu papierowej biodegradowalnej słomki do napojów, która nie rozmaka, nie ma celulozowego posmaku i wyrastają z niej nasiona. 

Celem badań było wyszukanie substancji wykorzystywanych do tworzenia słomek papierowych, wyszukania nasion oraz wytypowania materiału powlekającego słomki, a następnie przeprowadzenie testów produktu. 

W ramach wykonania partii testowej w ilości 500 sztuk, przygotowaliśmy autorskie urządzenie wspomagające proces tworzenia słomek odzwierciedlający warunki produkcyjne urządzenia przemysłowego służącego do realizacji tego zadania. 

W efekcie badań i testów powstała w pełni biodegradowalna papierowa słomka, która w kontakcie z napojem nie rozmaka, nie ma również zapachu i smaku celulozy.  W materiale, z którego wykonania jest słomka umieszczono nasiona ziół, które po namoczeniu słomki w wodzie lub wyrzuceniu do ziemi kiełkują. Z nasion wyrasta bazylia, tymianek lub majeranek. 

Jest to w pełni ekologiczny i innowacyjny produkt, jedyny taki na rynku.