Biosensor do detekcji pleśni

Biosensor do detekcji pleśni

in lut 17, 2023
Teh Transfer w ramach projektu pt. „Opracowanie innowacyjnego biosensora do detekcji rozwijającej się pleśni na podstawie analizy powietrza” opracowany został czujnik wraz z oprzyrządowaniem do ustalania stopnia skażenia powietrza zarodnikami grzybów pleśniowych. 

Zanieczyszczenie mikrobiologiczne to kluczowy element zanieczyszczenia powietrza wewnątrz pomieszczeń. Jest ono spowodowane przez setki drobnoustrojów – bakterii i grzybów (zwłaszcza pleśni), które namnażają się przy odpowiednim poziomie wilgotności.

W Teh Transfer opracowaliśmy czujnik wraz z oprzyrządowaniem do ustalania stopnia skażenia powietrza zarodnikami grzybów pleśniowych. Urządzenie wykrywa w powietrzu obecność beta-glukanów odpowiedzialnych za powstanie pleśni. Dzięki pomiarom i informacjom zwrotnym biosensor zapobiega zagrzybieniu klimatyzacji, co ma istotny wpływ na zdrowie potencjalnych użytkowników. Jest to jedyny tego typu miernik na rynku.

Ponadto dzięki opracowaniu innowacyjnej metody określania stężenia zarodników grzybów w powietrzu, czas badania został skrócony do jednej minuty co w porównaniu do czasu badań laboratoryjnych, które zajmują od kilku do kilkunastu dni jest nie lada osiągnięciem.

W projekcie sensora zostało przewidziane stworzenie układu odpowiedzialnego za połączenie go ze smartfonem, który będzie mógł pełnić funkcję kontrolera, analizatora wyświetlacza. Obecnie na świecie nie ma sensora badającego stężenie zarodników grzybów w powietrzu, z możliwością połączenia go ze smartfonem.  

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą czujnika.

Zalety biosensora

  • wykrywanie zarodników grzybów pleśniowych beta-glukanów w powietrzu
  • badanie w miejscu eksploatacji
  • szybkość badania
  • możliwość korzystania z aplikacji mobilnej